Mario Aleksander Rojas Bøckman (26) har vært en del av det skeive miljøet i Oslo i flere år.
Nå vil han stille krav til vekterne i Oslo:
– Å være skeiv er allerede farlig, vi queer-mennesker trenger ikke at de som skal trygge oss, gjør det mer utrygt. Det burde stilles krav om rosa kompetanse, LHBT-kompetanse, før man får vekter-godkjenning, mener han.
Ubehagelig opplevelse
Bøckman jobber som promotør for skeive arrangementer, er mye på skeive eventer – og er skeiv selv.
Han var til stede på det skeive arrangementet i regi av organisasjonen Comrads på Godthåb fredag. Her la en vekter la DJ-en Espen Iden i bakken, etterpå kalte han Iden «jævla soper».
Du kan lese hele saken om hendelsen på Godthåb her:
DJ lagt i bakken av vektere på arrangement for skeive: – Jeg er rystet, skadet og sjokkert
Vekterne som var til stede var ansatt i Proff Security. Ifølge vitneuttalelser var det flere som reagerte på hvordan vekterne opptrådte denne kvelden, også før situasjonen eskalerte.
Proff Security bekrefter at en av vekterne brukte et diskriminerende ord, men de mener på sin side at vekteren ble angrepet først.
LES HELE TILSVARET TIL PROFF SECURITY HER:
Slik svarer daglig leder May T. Kirkerud Proff Security Avisa Oslo i en e-post mandag ettermiddag:
– Kjenner dere til hendelsen?
– Proff Security AS hadde ansvaret for vaktholdet på Godt Håb i forbindelse med et arrangement. Da musikken skulle skrues av klokken 03.00 natt til lørdag i henhold til skjenkebestemmelsene oppsto det tumulter.
– Enkelte nektet å forlate utestedet etter at våre vektere hadde gjort gjester og innleid DJ oppmerksom på at de måtte forlate stedet. En av våre vektere ble fysisk angrepet, da han hadde bedt DJ-en om å slå av musikken. Vedkommende som angrep ble nøytralisert ved at han ble lagt i bakken. Andre gjester forsøkte å forhindre vekterne i denne jobben. I forbindelse med denne uoverensstemmelsen klarte en av våre vektere å bruke ett diskriminerende ord. Til slutt løste festen seg opp, og både gjester og innleide forlot utestedet.
– Senere på dagen ble det avholdt et møte mellom utestedet, festarrangør og oss i Proff Security AS. På dette møtet oppfattet vi at det var enighet om beskrivelsen over. Både vi og vekteren som hadde uttalt det diskriminerende ordet beklaget dette, og vi oppfattet at beklagelsen ble akseptert. Nedsettende og diskriminerende ordbruk aksepteres ikke i vårt selskap, noe samtlige ansatte er kjent med. Ingen på dette møtet hevdet at vekterne hadde brukt uforholdsmessig eller ulovlig makt. Fra oss deltok vekterne som hadde jobbet under arrangementet og vår avdelingsleder for uteliv.
– Flere reagerer på at det ble ropt homofibske og transfobiske kommentarer til gjestene. Stemmer dette?
– I forbindelse med denne uoverensstemmelsen klarte en av våre vektere å bruke ett diskriminerende ord.
– Kan dere bekrefte at vekterne utøvde vold mot DJ Espen Iden?
– En av våre vektere ble fysisk angrepet, da han hadde bedt DJ-en om å slå av musikken. DJ-en som angrep ble nøytralisert ved at han ble lagt i bakken.
– Ifølge vitner var dette ubegrunnet, stemmer det?
– Se svaret ovenfor
– Stemmer det at DJ-en ble kalt «jævla soper»?
– Vi kan bekrefte at det ble brukt et diskriminerende ord mot DJ-en
– Er det riktig at vektere som ikke skulle være på jobb på Godthåb denne kvelden kom løpende til for å bistå de to innleide vekterne da situasjonen eskalerte?
– Det var enighet og avtalt med arrangøren om at andre vektere fra oss skulle bidra ved behov, så fremstillingen som gis i spørsmålet er ikke riktig.
– Har dere noen øvrige kommentarer til hendelsen?
– Vi tar avstand fra hendelsen og beklager på det sterkeste ovenfor alle som føler seg berørt.
– Vil dette få konsekvenser for de involverte vekterne?
– Vi har i dag tatt samtale med vekteren som uttrykte seg feil og tatt han ut av tjeneste inntil videre.
– Er Proff Seccurity et transfobisk og homofobisk selskap? Kan det skeive miljøet stole på at de ikke vil oppleve vold og trakassering fra deres vektere i fremtiden?
– Vi er absolutt ikke dette. Og vi mener at alle kan stole på at de ikke vil oppleve noe slikt i fremtiden.
– Allerede før denne hendelsen, opplevde jeg vekterne som svært ubehagelige. Det føltes ut som om de var ute etter å ta oss, sier han.
Han mener at Proff Security ikke tar ordentlig ansvar.
– Det fremstår ikke som om de faktisk beklager situasjonen. Uttalelsene deres i møtene, i mediene og på Instagram fremstår mer som ansvarsfraskrivelse enn en unnskyldning, sier han.
Proff Security er uenige i denne beskrivelsen.
– Driver Proff Security med ansvarsfraskrivelse?
– Absolutt ikke. Vi tar ansvar for våre handlinger. Det er derfor vi også har valgt å være åpne og transparente i forbindelse med denne saken. Vi kunne svart ingen kommentar, sier Kirkerud.
– Mange drittopplevelser
Bøckman og flere andre har tydd til sosiale medier for å rette oppmerksomhet mot saken. Flere mener hendelsen er et symptom på et større problem i utelivet. Bøckman sier at selv om det som skjedde på Godthåb var særlig ubehagelig, er det ikke et ukjent problem:
– Det er mye som er bra blant vektere i Oslo, men jeg har også mange drittopplevelser. Jeg opplever at det er mye aggressivitet og mye unødvendig voldsbruk blant vektere. Vektere har ikke mer rett til å bruke vold, sette folk i håndjern eller lignende enn andre, sier han.
– Det er veldig ubehagelig å ikke vite om man er trygg når man går på byen. Som homofil, skeiv, ikke-binær, eller som kvinne, så opplever jeg at man er mer utsatt, sier han og fortsetter:
– At vekteren her kunne bruke begrepet «jævla soper», viser en manglende forståelse for hva skeive mennesker går gjennom. Det er problematisk at man kan lede et vekterselskap og ha ansvar for at mennesker skal føle seg trygge, og samtidig ha ansatte som bruker slike skjellsord.
Ønsker kursing av vektere
Bøckman vil nå at det skal komme nasjonale krav til vektere.
– Det burde stilles krav om rosa kompetanse, lhbt-kompetanse, før man får vekter-godkjenning. Det handler rett og slett om at de som skal ha jobben må være kompetente, sier han.
Erin Sexton var også til stede på Godthåb lørdag og vitne til hendelsen. Hun deler Bøckmans bekymring.
– Hvis denne situasjonen ikke blir ordentlig belyst, er jeg redd for at det allerede veldig sårbare LGBTQ+ miljøet vil fortsette å oppleve vold og hatkriminalitet. Vi føler oss ikke trygge, og i lys av den nylige masseskytingen dagen før prideparaden, og denne hendelsen så er vi ikke trygge, sier Erin Sexton.
Hun mener at det skeive miljøet har lidd etter masseskytingen, og at mange føler seg utrygge.
– Vi er redde for å uttrykke oss selv og være den vi er. Vi er redde for å bli utsatt for vold.
Etter hendelsen, mener hun at Proff Security lyver om hva som skjedde, og at det ikke er sant at DJ Espen Iden var voldelig mot vekteren.
Avviser anklagene
Proff Security avviser anklagene om at de lyver, og forsikrer om at skeive kan føle seg trygge på dem i fremtiden.
– Lyver Proff Security om helgens hendelse?
– Selvfølgelig ikke. Det ville vært usedvanlig dumt, sier daglig leder May Kirkerud.
– Kan skeive føle seg trygge på Proff Security i fremtiden?
– Selvfølgelig. Våre vekter skal behandle alle likt og sørge for at folk føler seg trygge. Episoden i helgen hvor en av våre vektere benyttet et diskriminerende ord er unntaket, som vi beklager og tar lærdom av, sier Kirkerud.
May Kirkerud ber også folk om å rapportere direkte til Proff Security eller til politiet hvis noen av deres vektere har opptrådd ulovlig.

Keth-Irén (39) har vært vekter i Oslo i 17 år og er lei av det dårlige ryktet: – Noen gjør at vi alle fremstår som idioter

Hadde 21 seksere – likevel kom han ikke inn på drømmestudiet. Nå lager han TikTok-videoer for likesinnede i samme båt