I fjor ble vannet i ni fontener i Oslo stengt på grunn av frykt for legionellasmitte.
Det skjedde etter at en person ble innlagt på sykehus etter å ha blitt legionellasmittet på Youngstorget, skrev NRK i mai i fjor.
I fjor ble følgende fontener stengt, i tillegg til den på Youngstorget:
- «Evig liv» på Sehesteds plass.
- Fontena på Grev Wedels plass.
- «Påfuglen» ved Nationaltheatret.
- Fontena på toppen av St. Hanshaugen.
- «Hansken» på Christian Fredriks plass ved Oslo S.
- Vannkunsten i Bjørvika.
- «Vann i sten» ved Stortorvet.
Vann med forbehold
Snaut ett år senere er vannet tilbake i fontenen på Youngstorget og 23 andre steder, men det er visse forbehold.
Monica T. Olsen er presseansvarlig hos Bymiljøetaten i Oslo. Hun kan fortelle at alle fontenene som skal fylles med vann denne sommersesongen er avhengig av at det ikke kommer restriksjoner knyttet til bruk av drikkevann i fontener.
– Det eneste unntaket i Oslo fra denne regelen er fontenen Fossefallet ved Akerselvalmenningen, som benytter elvevann og kan driftes uavhengig av eventuelle restriksjoner knyttet til drikkevann, forklarer Olsen.
Følgende fontener vil være i drift sesongen 2022 ved mindre det kommer restriksjoner:
- Kilden – Ved Kirkeristen
- Ulvetrappen - Ila, Uelandsgate 32b
- Rebekka - Kirkeristen
- Pomona - Kirkeristen
- Sonia Henie – Oslo Plaza
- Grotten – Kampen park
- Grorud prestegård
- Damplassen – Ullevål hageby
- Psyke – Halvdan Kierulfs plass
- Oksefontenen – Hegermanns plass
- Påfuglen – Nasjonalteateret stasjon
- Kaskade – Frognerparken
- Gutten og piken – Frognerparken
- Fødevannsfontenen – Frognerparken
- Hundefontenen– Frognerparken
Planlagt piloter
Følgende fontener vil være i drift sesongen 2022 ved mindre det kommer restriksjoner knyttet til fontener som mangler pumpe og har kontinuerlig gjennomstrømming av drikkevann:
- Hønefontenen - Stortorget
- Bjørnefontenen – Sørkedalsveien/Kirkeveien
- Bogstadveien – Valkyrien plass
I følgende fontener har Bymiljøetaten planlagt piloter der de tester ulike metoder for desinfisering av fontenevannet:
- St.Hanshaugen
- Vann i sten
- Spikersuppa
- Påfuglen
- Youngstorget
Stenges ved oppblomstring av legionella
Men også i år er det noen fontener som holdes avstengt sesongen 2022:
- Evig Liv – Sehesteds plass
- Fontenen på Grev Wedels plass
- Vannkunsten - Stasjonsallmenningen
- Hansken – Christiania torg
- Hovedfontenen – Frognerparken
Monica T. Olsen opplyser om at de i 2021 testet ultralydteknologi i Spikersuppa og BacSan-behandling på St. Hanshaugen og Vann-i-Sten.
– Vi ønsker å videreføre pilotene fra i fjor for å samle mer data og erfaringer med hva som finnes på markedet. I år tester vi også anolyttbehandling i Påfuglen ved Nasjonalteateret og i fontenen på Youngstorget. Vi tar jevnlige vannprøver og stenger disse anleggene om vi skulle se en oppblomstring av legionella
I tillegg er etaten i ferd med å rehabilitere Solen og Jorden på Christian Fredriks plass. Den åpnes i løpet av juni. Den vil inngå i kategori der bymiljøetaten tester ulike metoder for desinfisering av fontenevannet,