I går la Anna Kristiane Nordstrand ut et Facebook-innlegg i gruppa Katter og smådyr savnet/funnet OSLO om en undulat som ble funnet på Ullevålsalleen busstopp.

Da Nordstrand la ut informasjon om fuglen på Facebook, var det flere som engasjerte seg og tilbydde seg å ta den inn.

– Det er mange rause folk der ute, sier hun til Avisa Oslo.

– Den ble nok funnet ganske raskt. Den hadde ikke krefter til å fly fordi den var så nedkjølt, forteller adopsjonskoordinator for fugler i Dyrebeskyttelsen Norge Oslo og Akershus, Tonje Bugge. Det var hun som hentet undulaten i går kveld.

Bugge forteller at fuglen hadde mistet noen halefjær etter det som mest sannsynlig har vært et dyrebitt. Den er i tillegg også ganske sårbar for det norske vinterværet, i og med at den ikke tilhører den norske faunaen naturlig.

Da undulaten ankom Evidensia, fikk den først en liten undersøkelse for å se om den så fin ut, før den fikk mat og vann.

Nå sitter fuglen i karantene i fosterhjemmet, får Avisa Oslo vite. Der blir den i to uker, slik at eieren får tid til å hente den. Hvis ingen eiere dukker opp, blir fuglen omplassert.

Evidensia Dyresykehus oppgir at de primært tar seg av skadde og syke dyr. Hvis du finner et dyr ute som framstår friskt, bør du ta kontakt med Dyrebeskyttelsen Norge Oslo og Akershus.