– Jeg er så utrolig glad og letta for at rettferdigheten seiret og for at sannheten kom fram til slutt, sier Siv Presthus til Avisa Oslo.
Etter forhandlinger gjennom dagen inngikk Oslo kommune og Presthus et forlik, som ga Presthus full seier.
Det skjedde på det som egentlig skulle være fjerde dag av rettssaken mellom partene.
Kommunen initierte forhandlinger
Presthus sin advokat, Susanne Stirø i Raugland Advokatene, bekrefter at kommunen tok initiativ til forhandlinger onsdag kveld.
– Kommunen tok initiativ til forhandlingene i går kveld klokken 21.30. Jeg er absolutt godt fornøyd med utfallet av forhandlingene, sier Stirø.
For Siv Presthus er dette slutten på en mange års lang kamp.
– Dette setter en standard for mange lærere. Jeg håper det som har skjedd i min sak er med på å gjøre det lettere for varslere som kommer etter meg, sier Presthus.
Kommuneadvokat Ane Grimelid er ordknapp om utfallet av saken.
– Jeg kan bekrefte at partene i dag har inngått et forlik. Utover det har jeg ingen kommentar, skriver Grimelid i en SMS til Avisa Oslo.
Også Presthus sin tidligere arbeidsgiver, Utdanningsetaten, svarer i en kort kommentar:
– Vi er glade for at vi kunne komme til enighet i denne saken. Dette har vært svært krevende for alle involverte og har preget Ammerud skole i flere år, skriver Brynhild Farbrot, divisjonsdirektør for grunnskole, i en e-post til Avisa Oslo.
Utdanningsetaten har ikke villet stille til intervju.
Vi oppdaterer saken.
LER MER OM AMMERUD-SAKEN HER:

Tidligere osloskolen-ansatt saksøker kommunen: – Glad for at vi er i gang

Ammerudsaken i retten: – Her er det to ganske diametralt forskjellige syn

Varslet om kritikkverdige forhold i januar – fortsatt ikke behandlet av kommunen

Eks-lærere ut mot osloskolen: – Fasaden skal være fin, men innad er det et rottereir

Kaller Inga Marte inn på teppet: – Helt vanvittig

Kirsten ble varslet på for å ha mobbet rektoren på Ammerud. Men hun hadde aldri hilst på ham
Det vandrer et spøkelse gjennom Oslo-skolen

Varslet sju ulike instanser om «forferdelige forhold» på Ammerud: – Utdanningsetaten fraskriver seg alt ansvar
Varslerne om Ammerud skole: – Et fryktregime jeg aldri har sett maken til i mine mange år som lærer

Opposisjonen lover handling for Ammerud-varslerne: – Det er helt forferdelig